EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Inicjatywa Pracownicza za wznowieniem dochodzenia w sprawie Vobro

Komisji Krajowa Inicjatywy Pracowniczej zwróciła się z wnioskiem do Ministra Sprawiedliwości o wznowienie dochodzenie prokuratorskiego w sprawie śmierci 16 kwietnia 2008, w fabryce cukierków Vobro w Brodnicy, Krzysztof Pruszewicz.

W liście stwierdzono, że zachodzi obawa wpływania właściciela firmy na dochodzenie, poprze jego liczne powiązania z organami ścigania. W załączeniu do listu przesłano Ministrowi, stworzony przez IP raport, dotyczący okoliczności wypadku Krzysztofa Prusiewicza. 

W raporcie czytamy m.in. iż to, że „Krzysztof Prusiewicz znalazł się w niebezpieczeństwie związane jest z warunkami pracy w Vobro i łamaniem norm prawa pracy przez pracodawcę. Nie można zatem stuprocentową winą za wypadek obarczyć pracownika, Krzysztofa Prusiewicza. Prokurator badający sprawę kwestie te jakby pominął, traktując ofiarę jak samobójcę. Pominął zarówno to, że Prusiewicz wpadł do maszyn pracując już w ponadnormatywnym, ‘nielegalnym’ czasie pracy (ponad 8 godzinę w nocy), kiedy go na terenie zakładu już nie powinno być, oraz w warunkach nie spełniających norm BHP, przede wszystkim stojąc sam przy maszynie, nie będąc wyposażonym w odpowiednią odzież ochroną (buty antypoślizgowe) itd.” W raporcie wskazano również, że stwierdzenie, że Prusiewicz uległ wypadkowi w wyniku tego, że zasłonił odpowiednie czujniki kawałkiem materiału, jest nie popartą dowodami hipotezą. Nie znaleziono ani dowodu w postaci ww. materiału, ani nikt nie widział iżby Prusiewicz miał czujnik zasłaniać. Przyjęcie tej hipotezy przez prokuratora umarzającego sprawę, było wygodnym wyjaśnieniem okoliczności wypadku, chroniącym właściciela firmy przed odpowiedzialnością.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.