EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Akcje przeciwko Auchan

26 stycznia obyły się pikiety pod marketami Auchan: w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Ogólnopolska kampania przeciwko sieci Auchan rozpoczęła się po tym, jak w Zielonej Górze z jednego ze sklepów zwolniono Piotra Krzyżaniaka, działacza związkowego z Inicjatywy Pracowniczej. Dyrekcja firmy postanowiła pozbyć się związkowca pod sfingowanym zarzutem kradzieży ponad 4 tys. złotych, po tym jak Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę pod zielonogórskim Auchan domagając się przestrzegania praw pracowniczych. Kilka lat wcześniej w tym samym hipermerkecie w podobnych okolicznościach rozbito organizację związkową OPZZ.

W Poznaniu w akcji udział wzięło kilkanaście osób z Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej. Przez godzinę pod głównym wejściem Auchan w Swadzimiu rozdano kilkaset ulotek informując klientów i pracowników o łamaniu praw pracowniczych w hipermarkecie. Policja ani ochrona nie interweniowała.

 

W Gdańsku protestowało kilkanaście osób z Komisji Zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Poczcie Polskiej i środowiska anarchistycznego. Rozdano kilkaset ulotek klientom i pracownikom Auchan. Interweniowała ochrona i policja, ale bez konsekwencji.

W Warszawie akcja odbyła się w Wola Park. Około 20 osób z różnych organizacji (Lewicowa Alternatywa, Grupa na rzecz Partii Robotniczej, Komunistyczna Młodzież Polski i Warszawskiej Grupy Anarchistycznej) weszło na teren centrum handlowego i rozdało kilkaset ulotek. Interweniowała ochrona i policja, jednak bez konsekwencji.

W kolportowanych ulotka można było przeczytać m.in., że nie przestrzeganie prawa pracy i związkowego w Auchan wykryto nie tylko w Zielonej Górze: "W ostatnim czasie o sporze pracowników z francuskim koncernem donosiła prasa w Białymstoku i Częstochowie. W Zielonej Górze m.in., poprzez agencje pracy tymczasowej, zatrudniano na umowy cywilno-prawne osoby niepełnoletnie omijając w ten sposób kodeks pracy. Niezgodnie z nim musiały one pracować w godzinach nocnych i po 12 godzin. Zarzuca się firmie także zmuszanie do 10 godzinnego dnia pracy przy wyładowywaniu palet lub przy kasie, a także do noszenie ciężarów niezgodnie z wymogami BHP."

Do akcji przeciwko Auchan włączył się także Związek Syndykalistów Polski. 11 stycznia pod Auchan we Wrocławiu odbyła się pikieta zorganizowana przez ZSP.
Rozdano kilkaset ulotek. Podczas pikiety ochroniarze próbowali usunąć aktywistów ZSP z przed sklepu grożąc wezwaniem policji. 25 stycznia odbyła się pikieta pod hipermarketem Auchan na warszawskiej Pradze. W akcji brali udział członkowie warszawskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski, Federacji Anarchistycznej oraz inne osoby. Rozdawano ulotki pracownikom i klientom. Przed rozpoczęciem akcji, nieznani sprawcy weszli do hipermarketu i rozkleili "anty-reklamy" firmy Auchan w strategicznych miejscach. Kilka godzin wcześniej, podobna akcja miała miejsce przed krajową siedzibą Auchan. Nowe etykietki zostały także rozklejone na różnych towarach.

Inicjatywa Pracownicza zapowiada kolejne pikiety i akcje w innych miejscowościach m.in. w Bielsku-Białej, Raciborzu i Częstochowie. Pierwsza rozprawa Piotra Krzyżaniaka przed sądem pracy odbędzie się na początku lutego. W Zielonej Górze zawiązała się grupa poszkodowanych przez Auchan Zielona Góra. Zwrócili się oni do władz firmy pismem z 24 stycznia domagającym się odwołania przedstawicieli zielonogórskiego kierownictwa Auchan odpowiedzialnych za nieprzestrzeganie praw pracowniczych.

 Zdjęcia z Poznania

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.