EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Akcje informacyjne ws. okresów rozliczeniowych

Akcje informacyjne ws. okresów rozliczeniowych

OZZ inicjatywa Pracownicza w lutym i marcu br. przeprowadzi akcje informacyjne ws. okresów rozliczeniowych.

W sierpniu 2013 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dająca pracodawcom możliwość wydłużania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy.  Zmiana miała na celu uelastycznienie przepisów o czasie pracy, poprzez wydłużenie okresu który przysługuje pracodawcy na zwrócenie pracownikom wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych. Dzięki zmianie, pracodawca może w dłuższym okresie czasu udzielić wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych – dzięki temu nie musi płacić dodatków za nadgodziny,  może zamiast tego dać pracowników wolne np. w okresie wakacyjnym lub przy spadku zamówień. Dla pracowników i pracownic, takie „przymusowe wolne” oznacza obniżkę wynagrodzenia – w najgorszym wypadku do poziomu płacy minimalnej, czyli 1 680 zł brutto w 2014 r. (przeczytaj analizę "Ile stracimy na dłuższych okresach rozliczeniowych?").

 

Nowe przepisy oznaczają dla pracowników i pracownic: nierównomierne obciążenie pracą w roku (po wydłużeniu okresów rozliczeniowych, okresy bardzo intensywnej pracy – np. bez wolnych sobót albo po 13 godzin dziennie, będą przeplatać się z okresami „przestoju”) oraz obniżeni wynagrodzeń.  Zgodnie z wyliczeniami jakie opracował nasz związek, pracownik lub pracownica zarabiający średnią krajową mogą na wydłużeniu okresów rozliczeniowych stracić nawet 2,5 zł w skali roku – pracodawca zyska natomiast na jednym pracowniku nawet 4 tys. w skali roku (nie tylko na pensji, ale także na składkach na ubezpieczenie społeczne).

Aby rozpowszechnić wśród pracowników i pracownic informacje o konsekwencjach wydłużenia okresów rozliczeniowych, OZZ Inicjatywa Pracownicza rozpoczyna w lutym br. akcje informacyjne na temat reformy czasu pracy. W miejscowościach i zakładach, gdzie działają komisje związku kolportowane będą plakaty i ulotki wzywające do protestów przeciwko wydłużeniu okresów rozliczeniowych. Szczególnie zachęcamy do akcji ulotkowych pod dużymi zakładami produkcyjnymi oraz w zakładach z sektora handlu, gastronomii i budownictwa – ponieważ te branże najdotkliwiej odczują skutki nowych przepisów.

Komisja Krajowa apeluje do wszystkich członków i członkiń oraz sympatyków związku o zaangażowanie w kolportaż plakatów i ulotek. Materiały można zamawiać pisząc na adres e-mail: ip @ ozzip.pl (przed wysłaniem maila usuń spacje)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.