EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Akcja ulotkowania pod Amazonem

Akcja ulotkowania pod Amazonem

20 listopada br. odbyła się akcja informacyjna pod wrocławskim odziałem Amazon Fulfillment Center Polska. Pod magazynem WRO-2 podczas trwania zmiany zmian rozdawano ulotki dotyczące sporu zbiorowego w Amazonie, a także najnowszy biuletyn związkowy. Pracowników i pracownice informowano o żądaniach Inicjatywy Pracowniczej, m.in. podwyżek płac, akcjonariatu pracowniczego, rocznych grafików pracy czy uregulowania czasu przerw. Ulotki mówiły też, iż tylko wspólne działania pracowników stałych i agencyjnych mogą doprowadzić do polepszenia warunków pracy dla wszystkich. Poniżej publikujemy treść ulotki.

Pracownicy z chęcią brali ulotki, łącznie rozdano ich 1000. Niektórzy dopytywali się o działania związku na zakładzie, a także wysyłali solidarnościowe wiadomości. Jak napisał w smsie jeden z pracowników: „Jestem z wami, będziemy walczyć razem: Amazon i Adecco”.

Do rozdających ulotki wyszli menedżerowie Amazona. Początkowo kazano nam opuścić teren zakładu i grożono wezwaniem policji. Po chwili jednak odpuścili, gdy pokazaliśmy związkowe legitymacje i powiedzieliśmy, że mamy prawo do przebywania na terenie magazynów w czasie wykonywania czynności związkowych.

Akcje zorganizowała Wrocławska Komisja Środowiskowa IP w ramach solidarności z komisją w Amazonie. Ślemy wyraz uznania dla Waszej organizatorskiej roboty i trzymamy kciuki za Waszą dalszą bezkompromisową walkę!


Poznań i Wrocław – musimy zacząć wspólnie działać!

Trwa spór zbiorowy w Amazonie

Pod koniec czerwca związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza z Amazona wszedł w spór zbiorowy z firmą. Odbyły się trzy rokowania. Pracodawca odrzucił wszystkie żądania pracowników.17 listopada zaczęła się faza mediacji. Kolejnym krokiem może być strajk ostrzegawczy.

Nasze żądania to:

  1. Podwyżka do 16 zł dla pracowników L1 i proporcjonalnych dla L3;
  2. Dodatek stażowy po 12 i 24 miesiącach kolejno o 10 % i 15%;
  3. Wprowadzenie akcji pracowniczych jak w innych Amazonach;
  4. Roczne grafiki pracy (jak np. w Amazonie w Niemczech);
  5. Uregulowanie czasu przerw, tak by mogły być w pełni wykorzystane na odpoczynek, a nie chodzenie do kantyny.


Protesty i strajki działają!

Jesteśmy przekonani, że gdyby nie protesty, niezadowolenie załogi i rozpoczęcie sporu zbiorowego, to nie byłoby podwyżki nawet o 1 zł. W Niemczech „przegląd wynagrodzeń” trwał 6 lat, podwyżki były dopiero po pierwszych strajkach. Firma oczywiście robi wszystko, by zmarginalizować nasze działania i przypisać sobie lub forum wszystkie zasługi. Udaje też, że nie widzi rosnącego rozczarowania, przemęczenia i rozgoryczenia pracowników.

Problemy z płacą?

Nie dość, że pracujemy za psie pieniądze, to problemy z pensjami są na porządku dziennym. Często odczuwają to zwłaszcza pracownicy agencji. Wypłaty bywają źle naliczone, pracownicy skarżą się na błędnie wpisane nieusprawiedliwione nieobecności czy bezpłatne urlopy. Można indywidualnie spierać się z agencjami, ale zazwyczaj podobne problemy dotykają także innych pracowników.

Dzielą nas abyśmy pracowali ciężej za niższe płace!

Kiedy pojawiają się problemy próbujemy działać, niestety często nie robimy tego razem, również dlatego, że akceptujemy podział na zielone i niebieskie badże. Tymczasem to czy jesteśmy zatrudnieni przez agencje czy bezpośrednio to najczęściej przypadek, a nie kwestia kwalifikacji czy wyników pracy. Faktycznie pracujemy tak samo i chcemy tego samego: wyższych płac, stabilnego zatrudnienia, mniej presji i więcej wpływu na zakład. Jako związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza sprzeciwiamy się zatrudnianiu pracowników na umowy tymczasowe.

Poznań i Wrocław: Wszyscy jedziemy na tym samym wózku!

Jeśli chcemy żeby warunki pracy uległy polepszeniu to musimy zacząć wspólnie działać! Będziemy silni, tylko jeśli będziemy trzymać się razem i nie damy się zwieść, że protesty i strajki nie mają sensu. Nie damy się przestraszyć! Dużo zależy od tego, jakie będą nastroje załogi. Przez rozmowy za zamkniętymi drzwiami wiele nie wywalczymy.

Dołącz do nas! Amazon to nie tylko klienci, paczki, „krytyczne terminy” – to też my, pracownice i pracownicy!

OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 721-852-897 (sms)
503-177-889

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.