EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Amazon: Wszystkie ręce na pokład... w imię wyścigów szczurów

Amazon: Wszystkie ręce na pokład... w imię wyścigów szczurów

Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza Amazon przeprowadziła w magazynie w Sadach akcję ulotkową komentującą ostatnie spotkania pracowników z zarządem. Publikujemy treść ulotki pt. "All-hands: Wszystkie ręce na pokład... w imię wyścigów szczurów!":

W marcu odbyły się spotkania z dyrekcją, tzw. All-hands. Wysłuchaliśmy kampanii propagandowej o sukcesach Amazona. Tak to urządzono: na pytania zostało tylko 5 minut, zgłaszające się osoby i tak nie dostały głosu, ludzie wychodzili, spiesząc się na autobusy. Ktoś powie, że okazali brak szacunku. Zapytamy: "dyrektorze, jak pan myśli – z czego ten brak szacunku wynika?". Oto kilka faktów:

- W Amazonie jest olbrzymia rotacja

Na spotkaniu potwierdzono olbrzymią rotacje w firmie: z 4500 zatrudnionych obecnie aż połowa pracuje krócej niż 6 miesięcy! Wśród nich są pracujący na 3 miesięcznych okresach próbnych. Tylko 986 osób pracuje ponad rok. Gdy odliczymy biura i przełożonych, na hali zostanie garstka starej załogi. Do tego wielu starych pracowników wbrew ich woli jest aktualnie wysyłanych na inne działy, gdzie otrzymują feedbacki – czy firma chce się w ten sposób ich pozbyć? Inni odeszli albo zostali zwolnieni.

Tylko godna pensja i dobre traktowanie zatrzyma ludzi w firmie. Domagamy się wprowadzenia dodatków stażowych.

- Amazon wykorzystuje agencje jako tester i bat na pracowników cały rok, a wzmożony okres przedświąteczny to tylko wymówka

Dyrektor POZ1 przechwalał się, że Amazon dokonał wielu konwersji. Zapytany, czy Amazon zrezygnuje z korzystania z agencji, ogłosił, że firma przecież potrzebuje wsparcia agencji na okres przedświąteczny (powiedział: „jeden miesiąc w roku”). Czy oznacza to, że w ciągu 11 miesięcy agencje znikną z hali? Dyrektor dodał, że chce zatrudniać tych, którzy naprawdę chcą pracować, agencje więc służą do testowania pracowników. Po co więc po konwersji jest 3 miesięczna umowa próbna?

Dość niepewności jutra! Domagamy się, by Amazon zatrudniał bezpośrednio, a jeżeli miałby współpracować okresowo z agencjami, to po ustaleniu stałego procentu pracowników agencji.

- Amazon zaostrza wyścig szczurów

Amazon ma nową ofertę: ci, którzy będą śrubować normy, dostaną bony o wartości 250 zł. Przypominamy, że już dziś system oceniania pracowników jest bardzo surowy. Jesteśmy stale monitorowani. Co dzień wielu martwi się o normę, a system kasuje ludzi równo, bez względu na ich predyspozycje, towar czy przejściowe problemy. Usłyszeliśmy wiele pięknych słów, jak świetnie spisaliśmy się przed świętami. Pokazano film z wyrazami wdzięczności za grudniowe rekordy. Panie dyrektorze, nie pracujemy w Amazonie dla podziękowań! Nimi się nie najemy ani nie zapłacimy rachunków! Jeśli przynosimy firmie tak ogromne zyski, gdzie są podwyżki?

Nie chcemy faworyzować wybranych. Domagamy się podwyżki płacy podstawowej do co najmniej 16 zł za godzinę!

- Amazon przechwala się benefitami, z których korzysta garstka

151 osób skorzystało ze szkoleń CareerChoice, to tylko 3% obecnie zatrudnionych! Wielu nie ma czasu i sił na szkolenia, inni nie znajdują ofert w swojej miejscowości. Za to głosami pracodawcy wycofano popularne wyprawki z Funduszu Socjalnego. Wycofano się z „wczasów pod gruszą” w 2016 r. A bony świąteczne wysyłane są w całości komornikom, ci, którzy naprawdę potrzebują pomocy, nie dostają jej.

Amazon musi przestać udawać, że oferuje super pakiet socjalny. Wiele firm ma darmowy transport czy ubezpieczenie. Domagamy się dla wszystkich akcji pracowniczych, które za granicą otrzymują wszyscy pracownicy.

- Organizuj się! Dołącz do związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza. Nie ważne, czy pracujesz przez Amazon, czy agencję, w Poznaniu czy Wrocławiu. Pomagamy, kiedy nie zgadzają się wypłaty. Jest nas ponad 350 osób. Gwarantujemy anonimowość. Mamy przedstawicieli w Komisji BHP i Komisji Socjalnej. Jesteśmy w kontakcie z Państwową Inspekcją Pracy. Każde zwolnienie stałych pracowników musi być z nami konsultowane. Stale wymieniamy się informacjami ze związkowcami z Amazona z zagranicy oraz kontaktujemy się z mediami. Walczymy o lepsze jutro!

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.