EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Trwa referendum strajkowe w Amazonie – aktualizacja

Trwa referendum strajkowe w Amazonie – aktualizacja

Aktualizacja:

Inicjatywa Pracownicza z Amazona jest po pierwszych dwóch dniach referendum strajkowego. Szacunek dla każdego, kto oddał głos!!! Związkowcy będą czekać z urnami na załogę w Amazonie pod Poznaniem jeszcze w piątek, niedzielę i w poniedziałek. Na obu zmianach, w palarni i kantynie. Pokażmy, że skoro potrafimy wysyłać rekordowe ilości paczek, to potrafimy też pokazać naszą siłę i zagłosować za strajkiem. W pierwszych tygodniach czerwca referendum odbędzie się w magazynach Amazon pod Wrocławiem.


 

W magazynie Amazon pod Poznaniem rozpoczęło się zbieranie głosów w referendum strajkowym. W Sadach potrwa ono do końca maja. Związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej w kamizelkach związkowych przebywają z urnami na palarni oraz w kantynach. Z pierwszych relacji wynika, że referendum cieszy się sporym zainteresowaniem załogi.

W referendum mogą brać udział zarówno osoby zatrudnione bezpośrednio przez Amazon, jak agencje pracy. Inicjatywa Pracownicza pyta, czy pracownicy są za podjęciem strajku w sprawie: 1) podwyżki godzinowej stawki podstawowej do co najmniej 16 zł brutto; 2) wprowadzenia dodatków stażowych; 3) wprowadzenia akcji pracowniczych; 4) wprowadzenia rocznych grafików pracy; 5) Wprowadzenia regulaminu przerw urealniającej ich czas trwania. Natomiast pracownicy i pracownice agencji głosują za (poza podwyżkami i dłuższymi grafikami): wprowadzeniem umów o pracę na czas określony nie krótszych niż 3 miesiące i klarownym rozliczaniem płac (lepsze paski płacowe).

Referendum będzie wiążące, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż 50 proc. zatrudnionych. W tygodniu poprzedzającym referendum, Amazon zorganizował serię spotkań całej załogi z dyrektorem generalnym Amazona w Sadach (tzw. All- hands). Tłumaczono pracownikom, że firma uznaje ich prawo do wzięcia udziału w referendum, ale preferuje inne formy rozwiązywania problemów. W opinii związkowców miało to na celu zniechęcenie załogi do udziału w referendum. Nie od dziś firma Amazon twierdzi, że nie po drodze jej z działającymi w korporacji związkami zawodowymi.


Ulotka rozdawana w POZ1:

ZAGŁOSUJ W REFERENDUM

Koleżanki i koledzy! Zachęcamy do wzięcia udziału w referendum w dniach 24, 27, 25, 29 i 30 maja. Organizujemy je, bo zimą Amazon przerwał mediacje dotyczące naszych postulatów. Właśnie teraz Amazon rozpoczyna przegląd wynagrodzeń, podczas którego zadecyduje o naszych podwyżkach. Pokażmy w referendum, że nie damy się dłużej wykorzystywać i będziemy walczyć o godne płace, jeśli propozycja podwyżek Amazona nas nie usatysfakcjonuje. Wykorzystajmy referendum, aby wzmocnić nasz nacisk na firmę.

Chcemy poznać wasze zdanie i będziemy podejmować odpowiednie kroki w zależności, jak zagłosujecie. W głosowaniu mogą brać udział wszyscy pracownicy Amazona oraz agencji.

Odpowiedź (pracownicy Amazona) wpisując krzyżyk  [   ] TAK lub [   ] NIE, na pytanie, czy jesteś za podjęciem strajku w sprawie:
1. Podwyżki godzinowej stawki podstawowej do co najmniej 16 zł brutto.
2. Wprowadzenia dodatków stażowych.
3. Wprowadzenia akcji pracowniczych.
4. Wprowadzenia rocznych grafików pracy.
5. Wprowadzenia regulaminu przerw urealniającej ich czas trwania.
Natomiast pracownicy i pracownice agencji głosują za (poza podwyżkami i dłuższymi grafikami): wprowadzeniem umów o pracę na czas określony nie krótszych niż 3 miesiące i klarownym rozliczaniem płac (lepsze paski płacowe).

Głosowanie jest ANONIMOWE. Niezbędne jest tylko wpisanie się na listę obecności, co potwierdza udział w głosowaniu.  Głosować będzie można na przerwach (przede wszystkim obiadowej) na ogólnodostępnych palarniach, kantynach oraz w autobusach pracowniczych.

Referendum nie oznacza strajku! Głosując, nie deklarujesz czy będziesz brać udział w strajku, tylko czy popierasz i godzisz się na strajk. Już sam wynik głosowania pokaże, jak bardzo zależy nam na wyższych pensjach.

Pamiętaj, że referendum organizowane jest legalnie. Oddanie głosu to nic złego. Udział w referendum nie stanowi żadnego wykroczenia. Każdy głos się liczy, by referendum było ważne. Dlatego prosimy o oddanie głosu. Pokażmy, że jesteśmy jednością i nie damy się zastraszyć! To my, zwykli pracownicy, wypracowujemy zyski Amazona! Mamy prawo wyrazić swoje zdanie! Mamy prawo walczyć o lepsze jutro!

OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazon Fulfillment Poland
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 721-852-897

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.