EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Protest w Cegielskim

W związku z trwającym sporem dotyczącym wynagrodzeń na wezwanie Inicjatywy Pracowniczej w zakładach H. Cegielski - Poznań S.A. odbył się w dniu 27 marca protest. Zdecydowana większość robotników z pierwszej zmiany przerwała pracę i wzięła udział w półgodzinnym wiecu. Zdecydowano, że w dniu 3 kwietnia odbędzie się 2 godzinny strajk ostrzegawczy. Strajk formalnie sygnowany przez Inicjatywę Pracowniczą poparły na wiecu inne związki zawodowe działające na terenie HCP S.A.
Dzisiejszy protest był konsekwencją propozycji płacowych dyrekcji HCP. Wywołała ona wzburzenie wśród załogi. Dyrekcja zaproponowała zdecydowanej większości załogi (ponad połowie, czy 755 pracownikom) nominalne podwyżki średnio w wysokości 50 złotych brutto do pensji i 50 złotych brutto jako premia, co w praktyce oznacza, że realne wynagrodzenie większości pracowników HCP nie wrosłyby (propozycja jest niższa od przewidywanej inflacji). Załoga HCP uznała więc, że dyrekcja większości proponuje nie podwyżkę, ale w istocie realną obniżkę wynagrodzenia.

Dodatkowo sytuację zaogniła informacja, że dyrekcja planuje zwolnienie 400 osób. Za każdym razem, gdy dochodzi do rozmów płacowych ze związkami zawodowymi dyrekcja posuwa się do tego rodzaju prymitywnego szantażu. Do podobnej manipulacji doszło podczas sporu płacowego w ubiegłym roku, kiedy dyrekcja zapowiedziała zwolnienia 150 osób.

Inicjatywa Pracownicza zapowiada zaostrzenie protestów. Podczas wiecu zażądano podwyżkę wynagrodzenia na poziomie 500 złotych równo dla wszystkich i nie jako premia, ale podstawa wynagrodzenia.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.