EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Dyrekcja HCP dezinformuje

Inicjatywa Pracownicza przy HCP prowadzi dziś od rana akcję ulotkową na terenie zakładu. Dodatkowo wydano oświadczenie dla prasy, w którym stwierdzono, że celem zmuszenia załogi do uległości kiedownictwo firmy prowadzi akcję dezinformacyjną. Dziś prowadzona będzie kolejna tura rozmów ze związkami zawodowymi.

We wspomniamym oświadczeniu czytamy: Dyrekcja firmy, aby zmusić do uległości załogę Cegielskiego prowadzi, m.in. poprzez media, dezinformację na temat planów produkcyjnych i sytuacji finansowej zakładu. W 2009 roku wyprodukowanych i sprzedanych zostanie przynajmniej 19 silników, nie liczą zawieszonych zamówień na silniki MANa, które częściowo zostały już opłacone. Jest to poziom produkcji z roku 2008. 

Według biegłych rewidentów, którzy badali sytuacje firmy, na 2010 jest już zapewniona produkcja na dalszych 15 silników. Zamówienia jednak na 2010r. przyjmowane będą do końca pierwszego kwartału 2010 roku. Dodatkowo przyjmowane są zlecenia dodatkowe. 

Sytuacja w polskich stoczniach nie jest łatwa, ale musimy pamiętać, iż głównym odbiorcą produktów HCP jest dziś nie Szczecin czy Gdynia, ale zagraniczni producenci statków.

Kolejne prezesi Cegielskiego nie potrafią od dwóch lat przeprofilować tak produkcji, aby ustabilizować firmę. Jedynym sposobem zarządzania jest doprowadzenie do faktycznej likwidacji zakładu poprzez masowe zwolnienia. 

Dodajmy, iż zmiany w proponowanym dziś związkom zawodowym przez dyrekcje kształcie są nielegalne (wysłanie pracowników do domu na 65% wynagrodzenia). Zgodnie z art. 94 pkt. 2 Kodeksu pracy, jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest organizowanie pracy, aby „zapewnić pełne wykorzystanie czasu pracy”. Art. 81 Kodeksu pracy jednoznacznie stwierdza, że za godziny postojowe należy się 100% wynagrodzenia.


OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.