EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Apel SAC o solidarność

 

alarmCo łączy sprzątaczki szwedzkiego klubu nocnego i wieżowiec w Warszawie? Szwedzki SAC występuje przeciwko właścicielowi hotelu Berns Salonger za łamanie praw pracowniczych. Właścicielem hotelu jest jeden z największych prywatnych funduszy inwestycyjnych na świecie, londyński fundusz inwestycyjny London&Regional Properties.

Na swojej stronie internetowej informuje, że w 2006 r. zakupił czterdziestopiętrowy budynek biurowy Rondo 1 u zbiegu Świętokrzyskiej i al. Jana Pawła II w Warszawie, w centrum stołecznego biznesu, o powierzchni ponad 60 tys. mkw., ogłoszony „najlepszą budowlą w Europie Środkowowschodniej” (za: http://www.lrp.co.uk). Fundusz zapłacił za niego największa kwotę, jaką zapłacono dotąd za biurowiec w Polsce (260 mln euro, czyli około 1 mld 300 mln zł; za: http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3265692.html).

SAC apeluje o wysyłanie listów lub wykonywanie telefonów do siedzib London&Regional Properties, z żądaniem wyjaśnienia poniżej opisanych przypadków łamania praw pracowniczych w Sztokholmie. „Coraz większym problemem dla pracowników w Szwecji jest rozrost agencji pracy czasowej. Prowadzi to do m.in. zmniejszenia bezpieczeństwa pracy i zatrudnienia, ułatwia kapitalistom płacenie „pod stołem”, wprowadzenie podziałów między pracownikami, jak też prowadzi do osłabienia lokalnych związków zawodowych. W Szwecji nie istnieje prawo, które funkcjonuje w Niemczech, zgodnie z którym firma wynajmująca pracowników jest zobowiązana do wypłacenia wynagrodzeń, jeśli nie zrobią tego podwykonawcy. W Szwecji również jest bardzo łatwo oprowadzić do upadłości agencji pracy i założyć kolejną. To oczywiście ułatwia wyzysk pracowników, którzy nie mają prawa do stałego pobytu w Szwecji..

Największe szwedzkie centrum rozrywki, Berns Salonger w Sztokholmie – nocny klub, sala koncertowa i restauracje – przez ostatnie 10 lat zatrudniało pracowników agencyjnych do sprzątania. Dwukrotnie SAC organizował pracowników i ujawnił wypłacanie pensji „pod stołem” oraz niezgodne z prawem warunki pracy – 22-godzinne zmiany, pracę 7 dni w tygodniu, osoby śpiące na stercie kartonów w pomieszczeniu magazynowym itd. Wielu naszych członków nie ma pozwolenia na pobyt, a zatem nie mieli odwagi protestować zanim otrzymali pomoc od naszego związku.

Za każdym razem, gdy zarząd Berns zrywał umowy z agencją pracy, przenosił swoich pracowników do kolejnej. Wszyscy podwykonawcy, z którymi mieliśmy do czynienia, działali niezgodnie z prawem. Po tym, jak członkom SAC w 2009 roku udało się uzyskać legalne umowy o prace, zgodny z prawem czas pracy, oraz pełne wynagrodzenie wypłacane przez agencję pracy, zostali zwolnieni. Berns następnie zaproponował, że bezpośrednio zatrudni zwolnionych pracowników, ale wybrał tylko tych, którzy nie są członkami SAC, choć nasi członkowie pracowali dłużej niż inni.

Jest to zamach na 98 konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy, sposób na unikanie szwedzkiego prawa pracy oraz atak na SAC. Przez 17 tygodni, od 26 lutego, organizowaliśmy pikiety przed klubem. Berns został zmuszony do całkowitego zamknięcia swojego lokalu 1 maja, jako, że na pikiecie miały pojawić się setki protestujących. Po tym, jak poparło nas kilka hiphopowych gwiazd, cała hiphopowa gala, która miała się tam odbyć, została odwołana - muzycy zrezygnowali ze swoich wystąpień.

W kontrofensywie, Berns skontaktował się z organizacją właścicieli hoteli oraz restauracji, SHR. Przeprowadziła ona medialny atak na SAC, twierdząc, że jesteśmy mafią, którą należy zmiażdżyć, że pikiety są zamachem na demokrację itp. Konflikt ten odbił się echem m.in. w największych gazetach i stacjach telewizyjnych".

O co apeluje SAC?

Właścicielem Berns jest London&Regional Properties, firma posiadająca nieruchomości oraz słynne budynki na całym świecie, na przykład w Niemczech. Apelujemy o wysyłanie listów lub wykonywanie telefonów do London&Regional Properties, z żądaniem wyjaśnienia, podczas spotkania lub na piśmie, sytuacji w Sztokholmie oraz przekazywanie im, że otrzymałeś/aś apel o międzynarodową solidarność. Wystarczy tylko powiedzieć, że prowadzone są rozmowy na temat rozpoczęcia kampanii solidarnościowej, i że chcesz usłyszeć ich wersję, zanim podejmiesz decyzję, co robić.

 IWW zrobiła już to w Anglii. Ich list znajdziesz na:

https://www.sac.se/Aktuellt/Nyheter/Fackf%C3%B6rening-i-England-kr%C3%A4ver-m%C3%B6te-med-Berns-%C3%A4gare

Strona internetowa firmy: http://www.lrp.co.uk

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat konfliktu, skontaktuj się z:

Emil Boss, Stockholms LS, SAC, +46762286309

 

 

 

 

 

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.