EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Delegacja IP w Londynie

SAC100years_2W kolejnej już edycji londyńskich Targów Wydawnictw Anarchistycznych, jaka odbyła się w 23 października w Londynie wzięła udział delegacja OZZ „Inicjatywa Pracownicza”. Przedstawiciele związku wzięli udział także w pikiecie solidarnościowej ze szwedzkimi sprzątaczami – członkami anarchosyndykalistycznego związku zawodowego SAC, a następnie w spotkaniu poświęconym przyszłości radykalnego ruchu związkowego w Europie.

Pikieta odbyła się 22 października i zorganizowana przez londyńskich anarchosyndykalistów z IWW. Zgromadziła kilkanaście osób, które pod czarno – czerwonymi flagami zebrały się pod siedzibą międzynarodowego koncernu, którego szwedzka filia represjonuje działaczy związkowych (personel sprzątający sieci nocnych klubów). W walce o prawa pracownicze i związkowe szwedzkich sprzątaczy wspierają anarchosyndykaliści ze związku SAC, którego delegat wziął udział w londyńskim proteście. Rozdano kilkaset ulotek informujących o sytuacji szwedzkich związkowców.

SAC100yearsPodczas sobotnich targów przedstawiciel IP wygłosił referat podczas spotkania, poświęconego obecnej sytuacji i perspektywom rozwoju radykalnego ruchu związkowego w Europie. Pretekstem do spotkania była przypadająca w tym roku setna rocznica powstania szwedzkiego związku zawodowego SAC, którego delegat wygłosił najdłuższy referat, przybliżający zebranym historię i teraźniejszość szwedzkiego anarchosyndykalizmu, jak również ewolucję idei i metod działania SAC podczas stuletniej historii związku.

Wykład Andrzeja Klisia z komisji zakładowej IP przy szpitalu psychiatrycznym w Bielsku Białej poświęcony był aktualnym działaniom Inicjatywy Pracowniczej ze szczególnym uwzględnieniem kampanii na rzecz pracowników tymczasowych i agencyjnych, kampanii na rzecz spółdzielczości pracy i współpracy związku z radykalnym organizacjami pracowniczymi w Europie. W swym wystąpieniu delegat IP wiele uwagi poświęcił też trwającej obecnie kampanii na rzecz pracowników upadłych zakładów Colar Textil w Opatowie i podejmowanym przez związek działaniom na rzecz utworzenia w Opatowie spółdzielni pracy, zatrudniającej dawnych pracowników zlikwidowanych zakładów.Jako ostatni głos zabrał przedstawiciel londyńskiej sekcji IWW, który w skrócie przedstawił najuważniejsze jego zdaniem wyzwania, stojące przed radykalnym ruchem związkowym.

Po wykładzie przedstawiciele wszystkich trzech związków wzięli udział w mniej formalnym spotkaniu, na którym omówiono perspektywy współpracy tych organizacji, powzięto też konkretne ustalenia co do przyszłych kampanii solidarnościowych i objęcia członków macierzystych związków ochroną związkową podczas pracy za granicą.

Same targi, zorganizowane po raz kolejny na terenie uniwersytetu Saint Mary w londyńskiej dzielnicy Whitechapel zgromadziły kilkudziesięciu wystawców, reprezentujących wydawnictwa i organizacje anarchistyczne z Europy i świata. W kilku salach odbyło się łącznie grubo ponad 20 prelekcji, spotkań i pokazów filmowych, poświęconych toczącym się konfliktom społecznym i udziałowi w nich organizacji anarchistycznych i lewicowych. Napięty program pobytu polskiej delegacji, jak również fakt, że obsługiwała ona równocześnie stoisku Innego Świata na targach, nie pozwolił nam niestety wziąć udziału w większość imprez, składających się na londyńską imprezę, z której obszerniejszą relację zamieści kolejny numer Innego Świata.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.