EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Solidarność z pracownikami szpitala w Szwecji - apel

SAC, anarchosyndykalistyczny związek zawodowy ze Szwecji, wzywa do słania listów solidarnościowych z prowadzącymi strajk pracownikami szpitala (sprzątaczami) przy uniwersytecie w Lund. Pracownicy, zrzeszeni w sekcji USIL przy SAC, od 5 lat donoszą, że będąc zatrudnionymi dla międzynarodowej firmy ISS, są nadmiernie obciążeni pracą.

Przykładowo, mają tylko 36 sekund na wyczyszczenie toalet, co naraża zdrowie pacjentów jak i pracowników. W ciągu ostatnich lat SAC domagał się kontroli tych nadużyć, jednak ISS manipulowało informacjami. Mimo że szwedzka prasa donosiła o trudnej sytuacji pracowników, ISS pozostaje niewzruszona i kontynuuje swoje praktyki, przy poparciu lokalnych polityków. ISS oferuje swoje usługi szwedzkim wojewódzkim władzom samorządowym.

ISS to jedna z największych podwykonawczych firm na świecie świadcząca usługi utrzymania czystości i higieny, cateringu, żywieniowe czy obsługi biur, nieruchomości czy centrów handlowych. Obecnie zatrudnia przeszło 500 000 osób w 53 krajach na całym świecie. Warto zaznaczyć, że w krajach skandynawskich wielu pracowników firm podwykonawczych to imigranci, często kobiety. Wykonują one najcięższe i najsłabiej opłacane prace.

ISS od 1995 r. istnieje również w Polsce, zatrudniając ok. 3 000 pracowników. W 2009 r. ISS przejęło inne spółki cateringowe, a w październiku 2010 r. podpisało kontrakt na 9 mln na trzyletnie świadczenie usług żywieniowych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie. Oprócz tego wśród jej klientów znajdują się m.in. Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Szpital Wojskowy w Żarach, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz firma Danone.

Na swojej stronie ISS pisze: „Stanowimy standardy sprzątania na całym świecie, stosujemy skuteczne i elastyczne rozwiązania oparte na indywidualnych potrzebach i życzeniach klienta.” – dlaczego jednak, o czym donosi SAC, dzieje się to kosztem pracowników? Samo zjawisko outsourcingu polega na przerzucaniu obowiązków na barki podwykonawców, zakłada cięcie kosztów pracy, co prowadzi do cięcia wynagrodzeń, zatrudniania na okres tymczasowy i przez agencje pracy. Więcej na temat negatywnego wpływu systemu podwykonawstwa na sytuację pracowników znajdziesz tutaj: „Lublin: Demonstracja w obronie pracowników uniwersytetu”, natomiast m.in. na temat efektów wprowadzenia oustourcingu w szpitalach: „Uwagi na temat prywatyzacji służby zdrowia

Apelujemy o solidarność międzynarodową i wysyłanie listów do urzędu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do dyrektora szpitala: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jak też do kierownik, która źle obchodziła się z pracownikami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inicjatywa Pracownicza

Wzór listu w języku polskim:

 

Nasi koledzy i koleżanki z USIL – sprzątacze pracujący dla międzynarodowej firmy ISS w prestiżowym szpitalu w Lund – prowadzą strajk przeciwko nadmiernym normom, które zmuszeni są wykonywać każdego dnia. Jednym z przykładów jest to, że pracownicy mają 36 sekund na wyczyszczenie toalet, co stanowi stałe zagrożenie dla zdrowia pacjentów zgłaszających się do szpitala w Lund, jak i pracowników oraz ich rodzin. W obliczu tego fizycznego obciążenia i poczucia, że nie posiadają wystarczającej ilości czasu, by dobrze wykonywać swoją pracę, sekcja USIL decyduje się podjąć strajk do czasu, gdy:

 

1. nie zostanie przywrócony do pracy działacz przyszpitalnej komisji związkowej Asdren K.
2. normy nie zostaną obniżone o 40%
3. kierownik Maria Andersson nie zostanie usunięta ze stanowiska za to, że przyczyniła się do pogorszenia zdrowia pracowników, jak też zachowywała się nieuprzejmie i niewłaściwie, nie dążąc do rozwiązania zaistniałego konfliktu.

Mamy też nadzieję, że firma podejmie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom i pracownikom. Będziemy zwracać uwagę na rozwój tego konfliktu i nie wykluczamy podjęcia działań przeciwko niesprawiedliwości wobec pracowników z sekcji USIL.

Prosimy o wysłanie listu protestacyjnego na adres oraz e-maila siedziby firmy zgadującej się w Polsce (poniżej) i prosimy o przesłanie kopii wiadomości do sekcji USIL na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ISS Facility Services Sp. z o.o.
Dział Personalny
ul. Flisa 2, 02-247 Warszawa
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 022 577 42 00

http://www.pl.issworld.com/Pages/contact.aspx

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.