EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Wielka Brytania: Sprzątacze z IWW przeciwko firmie Sodexo

sadexoCzłonkowie brytyjskiego IWW z komisji zrzeszającej sprzątaczy i sprzątaczki proszą o wsparcie ich protestu przeciwko międzynarodowemu koncernowi Sodexo. Sodexo oskarżany jest o znęcanie się nad pracownikami, ich wykorzystywanie i dyskryminację oraz wypłacanie głodowych pensji. Protest odbędzie się 7 listopada w Londynie.

Według IWW, szefowie z Sodexo zatrudniający sprzątaczy w londyńskim Guildhall (atrakcja turystyczna, luksusowy hotel i miejsce bankietów, należące do City of London Corporation), znęcają się nad pracownikami oraz faworyzują swoich wybrańców przy obsadzaniu stanowisk. Ich praktyki są rasistowskie (jakoś zawsze zapominają o awansowaniu czarnoskórych pracowników), jak też antyzwiązkowe (zwolnienie z pracy działacza IWW, Wilmera Cardenasa). Sprzątacze wielokrotnie bezskutecznie wnosili skargi na ich zachowanie, w konsekwencji czego odsyłani byli do czyszczenia toalet albo zamykani na kilka godzin w odosobnionych pomieszczeniach.

Grupa Sodexo zajmuje 22. miejsce na liście największych pracodawców na świecie, zatrudnia ponad 300 tys. pracowników w 80 krajach – od Filipin po Panamę, i Bułgarii po Peru. Jest jednym z największych dostawców usług outsourcingowych na świecie. Na wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/Sodexo) można przeczytać, że Sodexo już wzbudzała wcześniej kontrowersje, za działalność w amerykańskich więzieniach, szkołach, college`ach i instytucjach: „W filmie Super Size Me Sodexo zostało poddane krytyce za sposób żywienia dzieci w szkołach które, korzystają z jej usług. W 2004 r. telewizja brytyjska TV Channel 4 pokazała film dokumentalny ukazujący niehigieniczny sposób przygotowania posiłków przez firmę Tillery Valley (część grupy Sodexo). Na uniwersytetach (głównie amerykańskich), korzystających z usług Sodexo miało miejsce co najmniej 5 bojkotów firmy. Protesty były spowodowane praktykami biznesowymi i powiązaniami przedsiębiorstwa: jej interesami z Armią USA, działalnością w więzieniach, niskimi płacami, złymi warunkami pracy w firmie. W Wielkiej Brytanii Sodexo dostało się pod ogień krytyki za prowadzenie interesów w Harmondsworth Detention Center, centrum wydalania nielegalnych imigrantów przy lotnisku Heathrow”.

Firma jest notowana na giełdach. Mimo światowego kryzysu spółka ogłosiła, że w poprzednim roku jej przychody wzrosły o 3,9 procenta (z 14,68 mld euro do 15,26 mld euro). Zysk netto wyniósł 409 mln euro. Pomimo to pracownicy Guildhall otrzymują głodowe pensje. Ale nie pozostają bierni – domagają się zaprzestania znęcania się, wyzysku i nepotyzmu, londyńskiej minimalnej płacy w wysokości 8.30 funta za godzinę i zaprzestania represji wobec działaczy związkowych.

 

 

Protest IWW prowadzony jest pod hasłami „Nie będziemy cierpieć w milczeniu!”, „Domagamy się godnego traktowania w pracy” oraz „Sprzątnąć Sodexo”. Pracownicy proszą o akcje solidarnościowe, pikiety i protesty w obronie ich godności. 7 listopada, o godz. 10, odbędzie się protest przed Guildhall w Londynie, na ulicy Gresham.

Inicjatywa Pracownicza zachęca wszystkie komisje i indywidualne osoby do wysyłania listów protestu do polskiej filli Sodexo. IWW jest też w kontakcie ze związkiem Sinaltrainal z Kolumbii, które również zmaga się z Sodexo.

Sodexo działa w Polsce od 1993 r. Firma świadczy usługi żywieniowe, takie jak stołówki pracownicze, korporacyjne kantyny i restauracje (w całej Polsce ma ich aż 125, m.in. dla GlaxoSmithKline Pharmaceuticals w Poznania). Od 2002 świadczy też usługi w służbie zdrowia, w tym dla szpitali, uzdrowisk, sanatoriów – od usług recepcyjnych, żywieniowych, po sprzątanie sal chorych i sal operacyjnych, usługi utrzymania czystości i zarządzanie odpadami. Świadczy też „kompleksowe rozwiązania usług” dla przedszkoli, szkół i uniwersytetów, oferując żywienie oraz usługi utrzymania budynków. Sodexo wyspecjalizowana jest też w zakresie kompleksowej obsługi nieruchomości, takich jak centra biznesowe, hipermarkety, biurowce czy banki. Obsługuje prestiżowe nieruchomości typu Złote Tarasy, biurowiec Metropolian w Warszawie czy łódzki biurowiec Sterlinga Business Center (w sumie 400 budynków i ponad 1500 mniejszych nieruchomości w Polsce). Spółka Sodexo Polska jest też najemcą powierzchni gastronomicznych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Sodexo na swojej polskiej stronie ogłasza też, że oferuje swoje usługi dla garnizonów i baz wojskowych, zapewnia wsparcie dla sił uczestniczących w operacjach wojskowych, współpracuje z władzami zakładów karnych, jak i świadcz usługi dla policji i sądów.

Zachęcamy pracowników Sodexo do nadsyłania listów na temat warunkach pracy. Pracownicy w Polsce dobrze wiedzą, jaką zmorą są firmy outsourcingowe, a oferowane przez takie formy „podnoszenie jakości życia”, oznacza zwolnienia, głodowe pensje, niestabilne zatrudnienie i cięcie dodatków socjalnych.

DOŚĆ WYZYSKU! DOŚĆ REPRESJI WOBEC DZIAŁACZY PRACOWNICZYCH!

POPIERAMY ŻĄDANIA SPRZĄTACZY Z IWW WALCZĄCYMI Z SODEXO!

DOMAGAMY SIĘ PRZYWRÓCENIA DO PRACY WILMERA CARDENASA, DZIAŁACZA IWW!

Sodexo Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 172

02-486 Warszawa
Centrum Biurowe Kopernik

Centrum Informacji
Tel.: +48 (22) 338 96 00
Fax: +48 (22) 338 96 01
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://pl.sodexo.com

Kopie listów protestacyjnych odeślijcie do londyńskiego IWW: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.