EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Rośnie liczba wypadków przy pracy

hcp_kaskiCo roku wzrasta liczba wypadków przy pracy. W porównaniu do 2009 roku w 2010 było ich więcej o ponad 8%. Za pierwsze półrocze 2011 roku, ich wzrost w stosunku do 2010 wynosił 7,7%. Nie wszystkie z nich to zwykłe, nieprzewidziane zdarzenia, w wyniku którego ucierpiał pracownik. Bardzo często są to wypadki śmiertelne, trwałe okaleczenia fizyczne i psychiczne

 

Ich liczba wzrasta z roku na rok, pomimo tego, że coraz mniej osób zatrudnionych jest na umowę o pracę, a wzrasta natomiast liczba osób zatrudnianych na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Pracownicy zatrudniani na umowę zlecenie bardzo często nie są oni obejmowani ubezpieczeniem wypadkowym. Najczęściej postępują w ten sposób agencje pracy, które nadinterpretują ustawę z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Bardzo często z nadinterpretacji korzysta też ZUS.

Diabeł tkwi w szczegółach! To co uznamy za wypadek przy pracy w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, zależy od tego gdzie było wykonywane zlecenie. Stąd poszkodowani zleceniobiorcy często pytani są czy miejscem wykonywania zlecenia była siedziba lub miejsce prowadzenia działalności zleceniodawcy? Jeśli odpowiedź jest negatywna, wypadek nie zostanie uznany za wypadek przy pracy. A przecież w przypadku agencji pracy właśnie w ten sposób odbywa się świadczenie pracy. Z kim innym podpisujesz umowę, a pracę świadczysz zupełnie gdzie indziej. W związku z tym dane o wypadkach przy pracy są zaniżone.

Oto zestawienie niektórych z grup wypadków za lata 2009 i 2010.*

 

2009

2010

wzrost

Ogółem

87052

94207

7155

Wypadki śmiertelne(1)

401

444

43

Wypadki ciężkie(2)

827

625

202

Wypadki lekkie

85824

93138

7314

Kobiety ogółem

26291

29657

3366

Młodociani

150

124

26


Chciwość, niepohamowana żądza zysku naszych szefów, parcie na oszczędność czasu i pieniędzy. To przyczyny większości z wypadków podanych w powyższych statystykach. Gdyby nie one do wielu z nich nigdy by nie doszło. Gdyby nie nieustanna presja pracodawców, życie byłoby łatwiejsze.

Z powodu wypadków przy pracy, część z pracowników nie będzie kogła spokojnie spędzić zbliżające się Święta. Tak się jednak nie stanie bo spadną z rusztowania, potrąci je jakaś maszyna w zakładzie lub ulegną wypadkowi z powodu usunięcia przez pracodawcę jakiegoś zabezpieczenia, które do tej pory minimalizowało jego ryzyko.

Dlatego z okazji Świąt i kolejnego Nowego Roku, życzylibyśmy sobie, aby pracodawcy zamiast bonów bonów i niechcianych firmowych gadżetów zaczęli wreszcie przestrzegać prawa pracy i norm BHP.


                                                                                  Pracownik

*/ opracowanie na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego

1 wypadek śmiertelny - wypadek w wyniku którego nastąpiła śmierć poszkodowanego w okresie nie przekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku

2 wypadek ciężki -wypadek w wyniku którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała ,takie jak utrata wzroku,słuchu, mowy, zdolności rozrodczej lub inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także choroba nieuleczalna lub zagrażająca , życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.