EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Protest z prywatyzacją w tle

Trudno nie rozumieć pielęgniarek, kiedy walczą o podwyżki płac, ich praca jest trudna i nisko opłacana. Nie jest jednak zrozumiałe to, że stanęły w jednym szeregu z lekarzami-prywatyzatorami, a nie z technikami medycznymi, ratownikami, laborantkami czy też salowymi. Protest pielęgniarek jest od samego początku bezczelnie rozgrywany przez liberałów i zwolenników całkowitej prywatyzacji służby zdrowia, mimo, że spora jej część, nawet 60 proc., jest już prywatna. Są to przychodnie lekarzy rodzinnych, różnego rodzaju gabinety, stacje dializ, ośrodki medycyny pracy, nawet stacje pogotowia ratunkowego oraz kilkadziesiąt szpitali.

Główny inicjator protestów w służbie zdrowia - Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy jest tworem niespotykanym. To skrajnie liberalna organizacja, którego przewodniczący, Krzysztof Bukiel, jest wieloletnim działaczem politycznym związanym z Unią Polityki Realnej Janusza Korwina-Mikke.  Mówi on oficjalnie, że chce rozwalić bezpłatną, publiczną służbę zdrowia. Lekarze nie chcą być pracownikami, ale pracodawcami.

Wbrew temu co się mówi, płace średniego personelu medycznego w prywatnych placówkach medycznych wcale nie są wyższe niż w państwowych. Umowy o pracę są zastępowane umowami zleceniami oraz samozatrudnieniem, a o działaniach związków zawodowych nikt tam nie słyszał. Pytam więc: dlaczego organizatorki protestu pielęgniarek nie odcinają się zdecydowanie od pomysłów i działań Bukiela i jego kolegów, oraz dlaczego tak zdecydowanie odrzuciły pomysł wyższego opodatkowania bogatych na rzecz służby zdrowia? Chyba chcą, aby na nich spadły wszystkie problemy związane z jej prywatyzacją. To wszystko sprawia wrażenie że panie-biurokratki z centrali OZZPiP biorą udział w politycznej grze obalenia braci Kaczyńskich i wprowadzenia do władzy liberałów z PO i LiD. Wiele z nich w ostatnich wyborach startowało z list SLD i PSL (dziś sojusznika PO). Wszystkie te wydarzenia to dobry przykład jak upolitycznienie działań związkowych, przez ludzi znanych z antyspołeczych i antypracowniczych poglądów, niszczy sens walki o prawa pracownicze.

Jacek Rosołowski

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.