EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Tu chodzi o godność

Wywiad z przedstawicielkami komisji OZZ IP w Aelia Polska został przeprowadzony na początku czerwca, tuż przed zwolnieniem Anny Kucharzyk i przed rozpoczęciem kampanii „Kupon etycznego konsumenta – 25% wyzysku mniej w sklepach Aelia”.


Dlaczego założyłyście związek zawodowy?
Bezpośrednim powodem założenia związku były ciągłe problemy ze „stylem zarządzania pracownikami” jaki jest praktykowany w Aelii – wiele osób nie wytrzymuje ciągłej presji psychicznej ze strony kierownictwa, nieustannych docinków, złośliwych komentarzy, obrażania w obecności klientów... Chodziło nam o to, żeby przełożeni zaczęli w końcu traktować wszystkich pracowników i pracownice z szacunkiem, żeby zmienili swój stosunek do nas.
Stąd zrodził się pomysł założenia związku zawodowego. Zakładając komisje, chciałyśmy zadbać o nasze prawa, zmienić sytuację w firmie, w której pracujemy oraz działać razem, a nie indywidualnie. Nie chciałyśmy rezygnować z pracy, którą lubimy, tylko poprawić warunki w niej panujące

Czemu wybrałyście OZZ Inicjatywa Pracownicza?
Szczerze mówiąc, trochę z przypadku – założenie samodzielnego związku zawodowego jest trudne i wymaga dużo formalności, łatwiej jest dołączyć do już istniejącej „centrali”. A szukając w internecie informacji o tym jak założyć związek, szybko można trafić na stronę Inicjatywy Pracowniczej.
Przekonało nas także to, że w „Inicjatywie Pracowniczej” działa komisja w L’Orealu – zdałyśmy sobie sprawę, że związki zawodowe są nie tylko dla pracowników sektora publicznego czy robotników z fabryk, że zrzeszać w nich mogą się także osoby wykonujące pracę taką jak nasza.

Czy możecie powiedzieć coś więcej o tym w jakich warunkach pracujecie? To co mówicie brzmi dość przerażająco…
Może podamy przykład – koleżanka, która odeszła z pracy 3 tygodnie temu, bo nie była w stanie już tego wszystkiego wytrzymać, dopiero teraz może normalnie spać. To pokazuje w jakim stresie pracujemy – poza kwestią tego jak przełożeni się do nas odnoszą ciągle mamy problemy z czasem pracy. Nieustannie zmieniają się nasze grafiki i same musimy się dowiadywać czy przypadkiem zamiast przyjeżdżać na 4:00 rano nie mamy poczekać np. do 21:00. Są takie tygodnie, że grafiki zmieniają się nam praktycznie codziennie, a mimo to kierownictwo oczekuje od nas , że będziemy non stop sprawdzać na którą godzinę mamy przyjechać do pracy.

Co chcecie zmienić w swoim zakładzie pracy? Jakie stawiacie sobie cele na najbliższe miesiące?
Przede wszystkim chcemy, żeby kierownictwo zaczęło nas w końcu traktować z szacunkiem. To my wypracowujemy zyski Aelii, bez naszej pracy firma nie mogłaby funkcjonować – a na dodatek większość pracowników i pracownic to osoby wykwalifikowane i wykształcone. Nie zasługujemy więc na takie traktowanie, które często niczym nie różni się od mobbingu.
Jedna z koleżanek z innej firmy, gdy rozmawiałyśmy o warunkach pracy, podsumowała, że w naszej firmie sytuacja wygląda tak jak „w Rumunii 10 lat temu”.

Jakie działania planujecie w najbliższym czasie?
Przede wszystkim zależy nam na kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy w Aelii i stopniowej poprawie warunków pracy. Chcemy także uzyskać wpływ na zarządzanie Funduszem Socjalnym – ostatnio obcięto bony na święta i dopłaty do „wczasów pod gruszą”, co nie podoba się wielu osobom. Chcemy więc, żeby poprzez związek pracownicy i pracownice uzyskali wpływ na zarządzanie Funduszem.

Ile osób zrzesza wasza komisja? Jak duży odsetek zatrudnionych należy do „Inicjatywy Pracowniczej”?
W tej chwili do komisji zapisały się 22 osoby – głównie konsultantki urody i kasjerzy. W sklepach i magazynach Aeli na warszawskim lotnisku pracuje ok. 100 osób, zrzeszamy więc – mniej więcej – 20% pracowników z warszawskich placówek firmy.

Jak wygląda sytuacja pracowników i pracownic warszawskiego lotniska? Wiele się mówi o bardzo dobrych warunkach pracy i wysokich płacach…
Obecnie w wielu firmach trwają zwolnienia i obniżki płac. Wiemy, że nasi koledzy i koleżanki z obsługi naziemnej PLL LOT są teraz pod dużą presją – albo godzą się na dobrowolne odejście z pracy, albo muszą zaakceptować obniżkę wynagrodzeń. Zwolnienia trwają też w Służbie Ochrony Lotniska. Jeśli chodzi o placówki handlowe i gastronomiczne to na warszawskim lotnisku faktyczny monopol ma H.D.S. (grupa kapitałowa, w skład której wchodzi Aelia Polska) – wiele osób jest tam zatrudnianych na umowach cywilnoprawnych i pracują dużo dłużej niż osoby zatrudnione na umowach o pracę. Tam problemem jest przede wszystkim czas pracy.
Można to podsumować tak, że na lotnisku – jak wszędzie – firmy starają się maksymalizować zyski kosztem pracowników. Jak to zazwyczaj jest w sytuacji kryzysu, najbardziej „dostaje się” tym „średnim” i najbiedniejszym.

W jakie działania OZZ IP chcecie się w najbliższym czasie włączyć?
Na pewno chcemy wesprzeć zbiórkę publiczną w obronie prawa do strajku i swobodnej działalności związkowej – jest nas stosunkowo dużo, więc chcemy namówić koleżanki i kolegów z pracy do wsparcia tej inicjatywy. Na pewno chcemy także podzielić się naszymi doświadczeniami z innymi komisjami i nauczyć się od nich jak można się organizować w miejscu pracy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.