EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Zaniedbania na budowie i groźby pod adresem związkowców

Kabina żurawia dopuszczonego przez UDT do obługi na budowie
Kabina żurawia dopuszczonego przez UDT do obługi na budowie

17 lipca 2015 r. Komisja Operatorów Żurawi Wieżowych OZZ IP otrzymała informację o nieprawidłowościach przy odbiorze żurawia wieżowego firmy Jalen pracującego na budowie osiedla "Kolorowy Gocław" przy ul. Międzyborskiej 10 w Warszawie. W kabinie żurawia zamiast zamontowanego na stałe siedzenia wstawiony był stary, obrotowy fotel biurowy na kółkach.

Oprócz tego, stan techniczny innych urządzeń tego żurawia pozostawiał wiele wątpliwości. W związku z koniecznością wykonywania precyzyjnych ruchów operator musi mieć nieruchome i stabilne siedzisko, w przeciwnym wypadku zwykłe przechylenie żurawia może doprowadzić do wypadku.

Zaistniała sytuacja stanowiła więc bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia operatora oraz innych pracowników budowy. Zgodnie ze statutem związku i ustawą o związkach zawodowych, w obawie o warunki pracy na tej budowie i wysokie ryzyko zagrożenia wypadkiem, 20 lipca Komisja złożyła pismo do Urzędu Dozoru Technicznego (instytucji odpowiedzialnej między innymi za dopuszczanie do użytku wykorzystywanego na budowach sprzętu) w Warszawie, w którym wystąpiła z zapytaniem o podstawę prawną odbioru tego urządzenia przez inspektora UDT i dopuszczenia go do pracy. Komisja  wniosła również o zbadanie tej sprawy i upublicznienie dokumentów dotyczących zaistniałej sytuacji. Przewodniczący Komisji w towarzystwie prawniczki udał się również na tę budowę w celu rozmowy z kierownikiem. Nie uzyskali tam jednak żądanych informacji, zaś godzinę później rozpoczęły się telefony z pogróżkami, które wykonywał kierownik firmy Jalen. Nagrania rozmów i towarzyszących im pogróżek posłużyły za podstawę do, złożonego w dniu 21 lipca 2015 r., zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

Sprawa jest kolejnym, jawnym przykładem poczucia bezkarności przedsiębiorców i represji wobec działalności związkowej.

Komisja Operatorów Żurawi Wieżowych OZZ IP oraz Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ IP nie zamierzają pozostawić spraw biegowi narzuconemu przez budowlanych przedsiębiorców. Nie poprzestaniemy na zgłoszeniu sprawy do prokuratury. Będziemy uważnie patrzeć na ręce firmie Jalen oraz jej kontrahentom, którzy dążąc do maksymalizacji zysków ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Za skandaliczne uważamy również dopuszczenie przez UDT – instytucję mającą w założeniu czuwać m.in. nad bezpieczeństwem pracowników – niesprawnego sprzętu na budowę.

Zaistniała sytuacja jest atakiem nie tylko na Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, ale przede wszystko na podstawowe prawa pracownicze i ludzką godność.

Uderzenie w jednego z nas traktujemy jako uderzenia w nas wszystkich!

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.