EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa: Anarchistyczny Festiwal Filmowy (30.06-2.07.2017)

Plakat - Anarchistyczny Festiwal Filmowy
Plakat - Anarchistyczny Festiwal Filmowy

Anarchistyczny Festiwal Filmowy [odwiedź stronę www AFF] stawia sobie za cel przybliżenie tematyki radykalnie lewicowego i anarchistycznego oporu wobec kapitalistycznej rzeczywistości oraz tworzenia wobec niej praktycznych alternatyw. AFF to pierwsze takie filmowe wydarzenie w Polsce, które stara się przyjrzeć aktualnym problemom i zagadnieniom z radykalnie lewicowej perspektywy, zaprezentować wolnościowe projekty zrywające z logiką kapitalistyczną oraz przybliżyć filmowe klasyki niosące w sobie rewolucyjną treść. AFF to również spotkania z reżyserami, bohaterkami i bohaterami filmów, prelekcje, dyskusje oraz stoiska organizacji i wydawnictw związanych z ideami i tematami zaprezentowanymi na ekranie.

Filmy zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: Antyfaszyzm, Samorządność Pracownicza, Historia Anarchizmu, Klasyka Kina. 

Antyfaszyzm to blok, który spróbuje wyjść naprzeciw problemowi rozwoju skrajnej nacjonalistycznej prawicy. Zaprezentujemy filmy, które przyjrzą się bojowym ruchom antyfaszystowskim, demaskujące związki faszyzmu z kapitalizmem a także postaramy się ujrzeć faszystowską przemoc tam, gdzie często nie chcemy jej dostrzegać. 

Samorządność pracownicza to idea organizacji pracy pozbawionej szefa i kapitalistycznych form wyzysku. W tym bloku filmowym zaprezentujemy współczesną, praktyczną realizację idei demokracji ekonomicznej w różnych rejonach świata: w nowoczesnej Skandynawii, targanej kryzysem ekonomicznym Grecji oraz objętej wojną północnej Syrii. Z jakimi problemami w neoliberalnej rzeczywistości muszą mierzyć się samorządne zakłady pracy, czy stanowią one realną alternatywę dla kapitalizmu? To niektóre pytania nad którymi zastanowimy się podczas festiwalu. 

Historia anarchizmu zabierze nas w podróż w czasie i opowie jak realizowała się w praktyce idea wolnościowego i równościowego społeczeństwa “bez Boga i bez pana” oraz na czym polegała działalność rewolucjonistów spod czarno-czerwonego sztandaru przeszło 80 lat temu w Hiszpanii. 

Klasyka Kina - to blok filmów tworzonych przez anarchistów i anarchistki, niosących rewolucyjne, lewicowe treści wyrażające się także w formie samych filmów. Prezentowane tytuły weszły w kanon światowej kinematografii, jednak w Polsce wciąż czekają na odkrycie.

 

Program festiwalu:

 

Piątek, 30 czerwca – Kino Muranów ul. Andersa 5

20:00 - Antyfaszyści [Po projekcji spotkanie z reżyserem i bohaterką filmu]

 

Sobota, 1 lipca – ADA ul. Puławska 37

12:30 – Czy damy radę?

 

13:45 - Okupuj! Stawiaj Opór! Produkuj! [Po projekcji rozmowa z reżyserem + dyskusja]

 

16:30 - A propos Nicei [Projekcję poprzedzi wstęp o Jeanie Vigo]

 

17:30 - Reportaż z ruchu rewolucyjnego w Barcelonie [Projekcję poprzedzi wstęp o kinematografii CNT-FAI]

 

18:00 - Niech żyje utopia!

 

20:00 - Faszyzm sp. z o.o.

 

Niedziela, 2 lipca – ADA ul. Puławska 37

13:00 - Roza. Kraj dwóch rzek [Po projekcji prezentacja na temat samorządności w Rojavie]

 

15:15 - Pała ze sprawowania

 

16:30 - Nawet jeśli moja ziemia płonie [Po projekcji dyskusja]

 

19:30 - Czy dialektyka może łamać cegły?

 

Opisy filmów:

 

Antyfaszyści (The Antifascists) 

Reż. Patrik Öberg, Emil Ramos

Szwecja/Grecja, 2017

74’

/Antyfaszyzm/

Prezentowany dokument zabiera nas w podróż za kulisy działania grup antyfaszystowskich. Poznajemy kluczowe dla szwedzkiego i greckiego ruchu antyfaszystowskiego osoby, które opowiadają o swoich poglądach na radykalną politykę, ale także próbują odpowiedzieć na pytanie o stosunek do przemocy bezpośredniej.

Po projekcji dyskusja z udziałem reżysera oraz bohaterów i bohaterek filmu

Kiedy: piątek, 30.06, 20:00

Gdzie: Kino Muranów

 

A propos Nicei (À propos de Nice)

Reż. Jean Vigo

Francja, 1930

‘25

/Klasyka kina/

Jean Vigo ukazuje miasto na Lazurowym Wybrzeżu jako arenę społecznych podziałów, podporządkowaną wakacyjnym potrzebom burżuazji. Film przedstawia dynamikę nowoczesnej przestrzeni publicznej, ale obfituje też w ironiczne zabiegi, podkreślające absurdalność burżuazyjnej próżności.

Kiedy: sobota, 1.07, 16:30 

Gdzie: ADA Puławska 

 

Czy dialektyka może łamać cegły? (La Dialectique Peut-Elle Casser Des Briques?)

Reż. Rene Viénet,

Francja, 1973

‘83

/Klasyka kina/

Jeden z bardziej znanych filmów sytuacjonistycznych. Polityczna parafraza filmu sztuk walki, która posłużyła do wysunięcia radykalnej krytyki kapitalistycznej hegemonii kulturowej, skompromitowanych nurtów lewicy i praktyk nowoczesnego społeczeństwa.

Kiedy: niedziela, 2.07, 19:30

Gdzie: ADA Puławska

 

Czy damy radę? (Can We Do It Ourselves?)

Patrik Witkowsky, Jesper Lundgren, André Nyström, Nils Säfström

Szwecja, 2015

59 min.

/Samorządność pracownicza/

„Czy damy radę?” przedstawia przykłady samorządnych przedsiębiorstw działających w Szwecji i Stanach Zjednoczonych polemizując z najczęstszymi zarzutami stawianymi idei demokracji ekonomicznej – oskarżeniom o „niską wydajność”, „brak elastyczności” i „niemożność konkurowania z przedsiębiorstwami kapitalistycznymi”.

Kiedy: sobota, 1.07, 12:30

Gdzie: ADA Puławska 

 

Faszyzm sp. z o.o. (Fasismos A.E.)

Reż. Aris Chatzistefanou

Grecja, 2014

‘84

/Antyfaszyzm/

Film odkrywa przed nami nieznaną historię relacji i powiązań finansowych i przemysłowych elit z faszystowską władzą. Niezależnie od tego, czy mowa jest o hitlerowskich Niemczech, Włoszech Mussoliniego, czy dzisiejszym neonazistowskim Złotym Świcie w Grecji, pewne mechanizmy pozostają niezmienne.

Kiedy: sobota, 1.07, 20:00

Gdzie: ADA Puławska

 

Nawet jeśli moja ziemia płonie  (Even though my land is burning / גם אם אדמתי בוערת / حتى لو أرضي تحترق) 

Reż. Dror Dayan

Niemcy 2016

77’

/Antyfaszyzm/

Historia izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu opowiedziana na przykładzie wioski Nabi Saleh, której mieszkańcy – wspólnie z izraelskimi aktywistami – od 2009 r. co piątek demonstrują przeciwko grabieży ziemi pod rozwój nielegalnego izraelskiego osiedla Halamish.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję nt. systemu apartheidu w Izraelu oraz pokojowych form oporu przeciwko polityce tego państwa wobec Palestyńczyków i Palestynek.

Kiedy: niedziela, 2.07, 16:30

Gdzie: ADA Puławska

 

Niech żyje utopia! (Vivir la utopía)

Reż. Juan Gamero

Hiszpania, 1997

‘96

/Historia anarchizmu/

Film opowiada o wcielaniu w życie anarchizmu, który do dziś uznany jest za jedną z najbardziej utopijnych wizji społeczeństwa. Zaprzeczają temu bohaterowie i bohaterki filmu - 30 osób, które będąc już w podeszłym wieku z pasją opowiadają o swojej działalności anarchistycznej w Hiszpanii w latach 30 XX. To także historia rewolucji społecznej na terenie Katalonii w okresie hiszpańskiej wojny domowej. 

Kiedy: sobota, 1.07, 18:00

Gdzie: ADA Puławska

 

Okupuj! Stawiaj Opór! Produkuj! (Occupy, Resist, Produce)

reż. Dario Azzellini, Oliver Ressler

Niemcy 2015

30’

/Samorządność pracownicza/

Historia zarządzanej przez pracowników i pracownice greckiej fabryki środków czystości Vio.Me., która po trzech latach walki została uspołeczniona i służy nie tylko robotnikom w niej pracującym, ale także społeczności lokalnej Salonik.

Po projekcji zapraszamy na telekonferencję z reżyserem filmu oraz dyskusję. 

Kiedy: sobota, 1.07, 13:45

Gdzie: ADA Puławska

 

Pała ze sprawowania (Zéro de conduite)

Reż. Jean Vigo

Francja, 1933

‘41

/Klasyka Kina/

Jeden z najbardziej znanych i cenionych filmów anarchistycznych. Klasyk wyreżyserowany przez Jeana Vigo opowiada historię chłopców wzniecających bunt w szkole z internatem, w której nauczają sadystyczni nauczyciele, a edukacja jest oparta na nieustannym represjonowaniu uczniów. 

Kiedy: niedziela, 2.07, 15:15

Gdzie: ADA Puławska

 

Reportaż z ruchu rewolucyjnego w Barcelonie (Reportaje del movimiento revolucionario en Barcelona)

Reż. Mateo Santos

Hiszpania 1936

‘22

/Historia anarchizmu/

Unikatowa kronika ukazująca życie rewolucyjnej Barcelony w pierwszych dniach hiszpańskiej wojny domowej: uliczne barykady, walki z faszystami, anarchistyczne milicje wyruszające na front, samoorganizujących się robotników.

Kiedy: sobota, 1.07, 17:30

Gdzie: ADA Puławska

 

Roza. Kraj dwóch rzek (Roza - Welatê Du Çeman)

Reż. Kudbettin Cebe

Rojava, 2016

‘74

/Samorządność pracownicza/

Rewolucja w Rojavie najczęściej opowiadana jest przez pryzmat heroicznych walk Kurdyjek i Kurdów z Państwem Islamskim. Film ukazuje nam mało znany, społeczny wymiar zmian zachodzących w północnej Syrii: narodziny nowego społeczeństwa opartego na wyzwoleniu kobiet, spółdzielczości i demokracji bezpośredniej.

Po projekcie zapraszamy na krótką prezentację na temat samorządności w Rojavie oraz dyskusję.

Kiedy: niedziela, 2.07, 13:00

Gdzie: ADA Puławska 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.