EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Akcja Bezpieczna Paczka w Amazonie. W Niemczech protesty, strajki i blokada w Berlinie

Akcja Bezpieczna Paczka w Amazonie. W Niemczech protesty, strajki i blokada w Berlinie

W Niemczech trwa tydzień akcji pod hasłem „Make Amazon pay” – czyli „Niech Amazon zapłaci”. Za co? Inicjatorzy kampanii odpowiadają: za warunki pracy, które powodują choroby, za permanentną kontrolę nad pracownikami, za presję na wydajność. Pracownicy będą strajkować min. w Lipsku. Kulminacją będzie protest pod magazynem w Berlinie 24 listopada w „Czarny piątek”.

W międzynarodowej akcji „Make Amazon Pay” nie chodzi o bojkot Amazona, ale o szeroką kampanię na rzecz poprawy warunków pracy (zobacz więcej). Odbędzie się wiele debat, happeningów, konferencji prasowych - więcej na stronie: www.makeamazonpay.org. W Berlinie spotkają się delegacje pracowników z różnych magazynów, w tym z Poznania. W ramach kampanii opublikowano broszurę, w której znalazł się wywiad z członkinią OZZ Inicjatywa Pracownicza na temat warunków pracy i organizowania się w polskim Amazonie (zobacz PDF).

Amazon od lat odmawia podpisania układu zbiorowego pracy w Niemczech, którego domagają się pracownicy i związek zawodowy Verdi. Również w Polsce korporacja odmawia konsultowania ze związkami płac i innych składników wynagrodzeń. Od 2016 r. trwa spór zbiorowy związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza o podwyżki, czas przerw, grafiki, akcje pracownicze.

Inicjatywa Pracownicza krytykuje Amazon również za:
- traktowanie pracowników agencyjnych, którzy są zwalniani z dnia na dzień bez słowa wyjaśnienia
- za surowe oceny pracy w postaci negatywnych feedbacków, które kończą się rekomendacją do zwolnienia z powodu niewyrabiania wysokich norm;
- za niejasne zasady premii za wydajność
- za nachodzenie pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich w ich domach przez zewnętrzną firmę i bezzasadne wstrzymywanie wypłaty zasiłków chorobowych

Pracownicy Amazona organizują się na całym świecie. Lecz te wysiłki będą skuteczne tylko wtedy, gdy nie będą ograniczać się do kilku magazynów lub jednego kraju. Dlatego Inicjatywa Pracownicza stara się koordynować działania: już w lipcu 2017 r. przeprowadziliśmy równocześnie w magazynach w Polsce, Francji i Niemczech akcję „Bezpieczna Paczka”, w której wielu pracowników chętnie brało udział. Zachorowalność w wielu magazynach Amazon jest wysoka ze względu na sam charakter pracy. W ostatnich dniach IP Amazon ponownie zachęcał pracowników do wzięcia udziału w akcji „Bezpieczna Paczka” polegającej na bezpiecznej pracy i przestrzeganiu wszystkich zasad – w ten sposób do dbania o własne zdrowie.


Z ulotki rozdawanej przed magazynem Amazon w Sadach:

Akcja „Bezpieczna Paczka”

Polega ona na tym, że pracujemy bezpiecznie, przestrzegając wszystkich zasad – dbamy o swoje zdrowie i nie ulegamy, gdy ktokolwiek próbuje nas poganiać lub namawiać do obchodzenia zasad BHP. Lepiej pracować powoli, ściśle według zasad... i pakować „bezpieczne paczki”!

Nie przesadzaj z tempem, pracuj bezpiecznie! Amazon wmawia pracownikom, aby mieli obsesję na punkcie klientów. Dlatego dołóżmy wszelkich starań, aby produkty docierały do nich w idealnym stanie. Pomoże nam w tym dokładne przemyślenie każdej wykonywanej w pracy czynności. W ten sposób zapewnimy najwyższe standardy, gwarantujące satysfakcję klientów.

Bezpieczna paczka zawiera w sobie dodatkowy, bezcenny ładunek – bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy są POŚPIECH, PRESJA ZE STRONY PRZEŁOŻONYCH I RUTYNA! Pracując jak szaleni zapominamy o instrukcjach, przepisach, ostrożności, zbyt dużym obciążeniu fizycznym, konieczności uzupełnienia płynów, odpoczynku od rutyny. Zapominamy o naszym zdrowiu.

Tymczasem każdej czynności należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, by mieć pewność, że została wykonana z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i jakości. Każdy klient spodziewa się, że jego paczka będzie starannie spakowana – w bezpiecznych warunkach pracy i za godną płacę!

Ogłaszamy „safety hours” czyli „bezpieczne godziny”!

Wskazówki dla wszystkich:
· nie zapominaj o regularnym piciu wody
· nie wahaj się iść do toalety
· wykorzystaj cały czas przerw (15 lub 30 min) na wypoczynek
· sprawdź MINIMALNE cele dla działu, na którym pracujesz
· sprawdzaj towar z sześciu stron, jego stan, ilość sztuk itd.;
· czytaj każdy kod kreskowy i sprawdzaj zgodność produktu z opisem na ekranie

Pack/Rebin/AFE:
· nie pracuj na nieprzystosowanym do tego stanowisku
· jeśli brakuje Ci kartonów, papieru, towaru lub zalegają obok Ciebie gotowe paczki, zapal andon i czekaj
· nie pozwalaj na zastawanie stanowiska totami
· nie pobieraj totów z innych linii
· gdy zrebinujesz cały wózek i masz gotową ściankę włącz andon i czekaj
· na AFE pobieraj large z tylnich ścianek pojedynczo, aby nie wpadły Ci z rąk

Pick/ ICQA:
· zachowaj dystans między wózkami, poruszaj się spokojnie, pamiętaj o zachowaniu zasad pierwszeństwa na wieży
· zamknij tot, kiedy tylko robi się ciężki
· zgłaszaj przeładowane lokalizacje
· nie odkładaj produktów z „pralek” na podłogę podczas liczenia

Stow:
· zachowaj odpowiedni dystans między wózkami
· szukaj odpowiedniego miejsca dla ciężkich przedmiotów
· stosuj się do zasad odnośnie pierwszeństwa na wieży
· zgłaszaj przepełnione biny

Ship/Dock:
· bezpiecznie transportuj paczki i palety po magazynie lub do ciężarówek, stawiaj je tylko w dozwolone miejsca
· używaj wózka tylko wtedy, gdy jesteś na niego zalogowany
· gdy masz problemy techniczne, nie używaj sprzętu i zgłoś awarię

Receive:
· jeśli kartony są cięższe niż 15 kg, zgłoś to asystentowi linii
· kartony ważące między 12 a 15 kg powinny mieć naklejkę „ciężka paczka” („heavy box”) i nie powinny ich podnosić kobiety
· zgłaszaj, jeśli z górnego lub dolnego taśmociągu wypadają puste bądź pełne kartony

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.