EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Strajk w LOT - podsumowanie działań OZZ IP

Protest solidarnościowy ze strajkiem w LOT na poznańskim lotnisku Ławica
Protest solidarnościowy ze strajkiem w LOT na poznańskim lotnisku Ławica

1 listopada zakończył się dwutygodniowy strajk pilotów, pilotek i personelu pokładowego i lotniczego w Polskich Liniach Lotniczych LOT - związki zawodowe i zarząd podpisały porozumienie, na mocy którego:

(1) wszystkie osoby zwolnione (67 zwolnionych dyscyplinarnie w październiku oraz zwolniona w czerwcu br. Monika Żelazik) wrócą do pracy,

(2) zostanie cofnięta nagana dla przewodniczącego Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych,

(3) Zarząd wycofa się z roszczeń o zwrot strat finansowych poniesionych na skutek strajku,

(4) strony rozpoczną negocjacje w zakresie systemu wynagradzania i zobowiązują się do zachowania "pokoju społecznego" przez okres 24 miesięcy.

W związku z zawarciem porozumienia, Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza wydała stanowisko podsumowujące strajk i udział naszego związku w tym proteście [przeczytaj całą treść stanowiska].

KK IP  przypomina, że "Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza od samego początku wspierał walkę pracowników i pracownic zrzeszonych w ZZPPiL i ZZPK. Nasze przedstawicielki i przedstawiciele byli obecni na pikietach załogi, zgromadzeniach strajkowych oraz solidarnościowych demonstracjach. Na lotniskach w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu zorganizowaliśmy akcje ulotkowo-informacyjne skierowane do pasażerów oraz do pracowników innych linii lotniczych. Komisje Inicjatywy Pracowniczej aktywnie używały swoich kanałów komunikacyjnych do rozpowszechniania informacji o strajku, a Komisja Zakładowa przy Uniwersytecie Warszawskim zorganizowała wiec poparcia pracowników i pracownic nauki."

Z perspektywy Inicjatywy Pracowniczej, strajk w LOT miał kluczowe znaczenie także dla innych branż i zakładów pracy: "To co wydarzyło się w PLL LOT pokazuje jednak że zjednoczeni pracownicy mają olbrzymią siłę. Siłę, której żadna władza, żaden zarząd, żaden sąd im nie odbierze – mogą zatrzymać pracę i zażądać godnego życia dla wszystkich ludzi pracy, nie tylko dyrektorów.". Tak jak ujęła to Monika Żelazik - przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, zwolniona z pracy w czerwcu br. i przywrócona do niej w listopadzie na mocy porozumienia kończącego strajk: "To nie jest już strajk tylko pracowników PLL LOT, to jest strajk wszystkich pracowników w Polsce"

KK przypomina także, że sytuacja w Polskich Liniach Lotniczych uwidoczniła po raz kolejny, że podstawowe prawa pracownicze są w Polsce często fikcją: "W ciągu ostatnich lat kolejne zmiany prawa radykalnie ograniczyły funkcjonowanie związków zawodowych, pluralizm związkowy, uzyskanie reprezentatywności na poziomie zakładów pracy i prawo do strajku. W naszym związku boleśnie odczuła to chociażby Komisja przy fabryce Chung Hong, gdzie pracodawca zastosował lokaut strajkujących pracowników; pracownice sklepu bezcłowego Aelia oraz pracownicy fabryki Volkswagen, których zwolniono za założenie związku zawodowego. Ta sama sytuacja powtórzyła się we wrocławskim Teatrze Polskim i warszawskiej restauracji Krowarzywa." W  tej perspektywie, porozumienie zawarte 1 listopada jest zwycięstwem wszystkich związków zawodowych i wszystkich pracowników i pracownic - niezależnie od miejsca pracy, czy branży w której są oni i one zatrudnieni.

 

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.