EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Amazon wchodzi do Polski! Mówimy o aktualnej sytuacji pracowników i pracownic

Konferencja prasowa pod ambasadą USA (Warszawa, 28.03.2021)
Konferencja prasowa pod ambasadą USA (Warszawa, 28.03.2021)

W nocy z 1 na 2 marca wystartowała polska wersja sklepu Amazon. Alex Ootes, wiceprezes ds. rozwoju Amazona w Unii Europejskiej zapowiada skupienie się na niskich cenach, szerokim wyborze towarów i ich szybkiej dostawie. Wiadomość ta zelektryzowała rynek oraz giełdę. Eksperci w analizach skupiają się na rywalizacji Amazona z rodzimym portalem sprzedaży internetowej - Allegro. A jak na wiadomość o oficjalnym otwarciu sklepu Amazon w Polsce zareagowali i zareagowały ich pracownicy oraz pracownice? Jak pracuje się w magazynach Amazona w Polsce w czasie pandemii?

Z okazji startu polskiej wersji sklepu Amazona, OZZ Inicjatywa Pracownicza zorganizowała konferencję prasową poświęconą warunkom pracy w polskich magazynach firmy oraz działaniom związków zawodowych zrzeszających pracowników i pracownice firmy. Relację video z konferencji można obejrzeć poniżej.

Amerykański gigant internetowy słynie ze złych warunków pracy, zmuszania swoich pracowników i pracownic do pracy ponad normę, często z narażeniem życia i zdrowia w czasie pandemii. Właściciel firmy Jeff Bezos powiększył od marca zeszłego roku swój majątek netto o 76,3 biliona dolarów w wyniku wzrostu sprzedaży online.,W tym samym czasie firma prowadzi agresywną politykę antyzwiązkową. W wyborach nad założeniem pierwszego związku zawodowego w Amazonie w Stanach Zjednoczonych (Bessemer w stanie Alabama), menedżerowie i prawnicy starają się uniemożliwić tę historyczną próbę uzwiązkowienia. Polityka firmy i wysokie normy pracy w czasie pandemii doprowadziły 22 marca do pierwszego ogólnokrajowego strajku pracowników i pracownic Amazona we Włoszech, gdzie 75% kierowców i 70% pracowników magazynowych odmówiło pracy.

Amazon jest obecny w Polsce od 2014 roku. Zatrudnia 18 tysięcy osób. Centra dystrybucyjne Amazona działają w Sadach (pod Poznaniem), Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty), Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca) i Gliwicach.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.