EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Warszawa - Związki za związkami!

Warszawa - Związki za związkami!

W związku z trwającą w Warszawie debatą na temat instalacji "Tęcza" na Placu Zbawiciela, która stała się symbolem równouprawnienia mniejszości seksualnych i jest regularnie atakowana przez środowiska nacjonalistyczne i konserwatywne, Warszawska Komisja Środowiskowa przeprowadziła symboliczną akcję pod hasłem "Związki za związkami!" wspierając idee równych praw dla gejów i lesbijek. Poniżej publikujemy stanowisko Komisji na ten temat.

 

Związki za związkami!

Homofobia, rasizm czy seksizm to podziały wytworzone przez system kapitalistyczny w celu zarządzania gniewem społecznym. Dla systemu to bardzo użyteczne – potencjalnie wywrotowe poczucie wykluczenia i bycia wyzyskiwanym znajduje ujście w polityce zarządzania strachem - wytwarzaniu poczucia, że geje i lesbijki są „wrogim elementem” zagrażającym „normalnej” wspólnocie. Homofobia to bezpiecznik systemu, bezpieczny punkt ujścia emocji wściekłego pracownika, który czuje, że coś jest cholernie nie w porządku.

Dla nas, działaczy i działaczek związku zawodowego, Tęcza jest symbolem walki o szeroko rozumianą równość społeczną. We współczesnym społeczeństwie kapitalistycznym walka toczy się nie tylko w miejscach pracy. Opór stawiają lokatorzy, opiekunowie niepełnosprawnych, feministki jak również mniejszości seksualne. Uważamy, że dla wszystkich tych grup jest miejsce w OZZ Inicjatywa Pracownicza i że wszystkie one zasługują na nasze wsparcie i solidarność. Jesteśmy nie tylko pracownikami i pracownicami - są wśród nas także geje i lesbijki, są osoby niepełnosprawne lub opiekujące się osobami niepełnosprawnymi, a gdy wychodzimy z pracy stajemy się lokatorami stojącymi często przed problemem zbyt wysokich czynszów lub groźby eksmisji. Dlatego - tak jak wspieramy blokady eksmisji, tak i wspieramy tęczę oraz walkę gejów i lesbijek o równe prawa.

Wysyłamy jasny sygnał – jesteśmy za społeczeństwem równym i różnorodnym – takim, w którym równość społeczna i prawa mniejszości nie są sprzecznymi postulatami lecz wzajemnie się wspierającymi siłami, które stawiają opór zarówno wyzyskowi jak i podziałom społecznym, które ten wyzysk wspierają.

Warszawska Komisja Środowiskowa OZZ IP

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.