EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Warszawa: Wiec w obronie Bazaru Banacha

Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Ochota tłumnie przybyli w sobotnie południe na wiec w obronie swojego targowiska. W zgromadzeniu zorganizowanym przez Warszawską Komisję Środowiskową Inicjatywy Pracowniczej wzięło udział kilkaset osób. Atmosfera od początku była gorąca.

Dotychczas władze miasta i dzielnicy nie raczyły zapytać się mieszkańców czy chcą, aby na połowie targowiska wybudować budynki TBS. Wiec IP był pierwszą okazją do wypowiedzenia się mieszkańcom Ochoty, były to swego rodzaju oddolne konsultacje społeczne. Niestety, pomimo zaproszeń, nie przybył nikt z władz miasta ani dzielnicy. Obecni byli za to radni z komisji doraźnej ds. modernizacji Bazaru Banacha. Jeden z nich zapewnił mieszkańców, że zdecydowana większość radnych także jest przeciwko stawianiu budynków kosztem bazaru.

Do mikrofonu od początku ustawiła się kolejka mieszkańców Ochoty, niemal wszystkie głosy wyrażały oburzenie lekceważeniem ze strony prezydent warszawy i jego zastępcy. Jeden z kupców przypomniał, że w czasie kampanii wyborczej Hanna Gronkiewicz Waltz przyjechała na Bazar Banacha zapewniając o swoim poparciu dla tego miejsca. Większość głosów wzywało zebranych do wspólnego działania w obronie targowiska. Okazało się też, że nie brakuje osób, które przyjeżdżają na Bazar Banacha z drugiego końca miasta, bo tam gdzie mieszkają zostały już tylko sklepy wielkich sieci handlowych.

Najbardziej dramatyczne okazały się jednak wspomnienia starszej kobiety, która jako 10 letnia dziewczynka przeszła w czasie Powstania Warszawskiego przez obóz dla ludności cywilnej zorganizowany na terenie targowiska. Była świadkiem mordów i gwałtów na bezbronnej ludności Ochoty.

W dramatycznych słowach apelowała o zachowanie tego miejsca jako żywego pomnika historii. Zgromadzeni domagali się kolejnego wiecu. Wspólnie ustalono, że w przypadku braku reakcji ze strony władz miasta spotykamy się na kolejnym zgromadzenia. Aplauzem została przyjęta propozycja jednej z mieszkanek marszu pod urząd dzielnicy Ochoty oraz miejski Ratusz.

Warszawska Komisja Środowiskowa IP dziękuje wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu wiecu.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.